Jak cloud ovlivňuje provozní a kapitálové náklady firem?
Zvyšující se konkurenční prostředí v jednotlivých podnikatelských odvětvích s sebou přináší nutnost inovátorského myšlení. Příchod nových služeb a nástrojů dostává ale mnohdy vedení firem do úzkých. Jakákoliv změna nebo rozšíření firemních informačních systémů většinou vyžaduje nákup nových serverů, zvýšení propustnosti infrastruktury a celkové navýšení nákladů v oblastech IT. To však může mít zásadní dopad na ekonomické ukazatele společnosti. Stoupají náklady kapitálové (CAPEX) i provozní (OPEX).
Firmy obvykle potřebují snížit investice do kapitálu a vykázat provozní náklady. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnou, je alespoň částečný přesun informačních technologií do cloudu. Vysvětlíme vám proč.
Zásadní roli hraje zabezpečení a certifikace technologií v cloudu. Řešení Microsoft Azure je rozhodně dobrou volbou. Je vysoce bezpečné a zároveň certifikované pro téměř všechny zákonem stanovené legislativní opatření jednotlivých států světa. Microsoft investuje do zajištění svých datových center právě proto, abyste vy již nemuseli řešit drahé audity a certifikace. Stabilitou, zabezpečením a dostupností svých datových center si je společnost Microsoft natolik jistá, že na nich provozuje veškeré své systémy a služby (jako např. Bing, Xbox a další).
„86 % CEO celosvětově je přesvědčeno, že přechod do cloudu je nezbytný.“ (zdroj: PWC CEO Survey)
I to je důvod, proč společnost WEBCOM pomáhá mnoha firmám s přípravou kroků pro další strategický rozvoj s cílem snížit náklady a transformovat jejich byznys. Jedná se o rychlý způsob identifikace rozporu mezi aktuálním stavem vaší organizace a cílovými potřebami managementu společnosti.
A jaké jsou hlavní benefity, které CEO spatřují v částečném nebo úplném využití cloudu?
1) Minimalizace poplatků operátorům za připojení serverů
Plné využití on-premise řešení ve vlastní infrastruktuře znamená poměrně vysoké poplatky operátorům za připojení serverů. Jedná se o zabezpečení řádné konektivity pro uživatele systému, službu, která slibuje „vždy“ dostupný server pro internetové připojení zaměstnance.
Kombinované, takzvané hybridní, cloudové řešení (částečně cloud a částečně on-premise) tyto poplatky redukuje.
S kompletním plným využitím cloudového řešení můžete podobné poplatky úplně pustit z hlavy. Žádné neplatíte.
2) Optimalizace OPEX/CAPEX
Při potřebě navýšení kapacit v oblasti informačních technologií (např. zvýšení výkonů serverů nebo IT infrastruktury) již není třeba investovat do nákupu nového hardwaru (CAPEX). Jednoduše se jen operativně přizpůsobí měsíční poplatky (OPEX). Pokud naopak již dané hardwarové zdroje nejsou potřeba, není nutné řešit, co se zbývající technikou. Postačí jen snížit měsíční poplatky a upravit rozsah poskytovaných služeb v cloudu.
Plné využití on-premise řešení tak znamená vysoké provozní i kapitálové náklady společnosti. Částečné využití cloudu uvedené náklady redukuje. Plné využití cloudového řešení kapitálové náklady zcela odbourává a provozní náklady výrazně snižuje. Navíc můžete provozní náklady kdykoliv upravovat dle aktuálních potřeb společnosti. Zkráceně, s cloudem hradíte jen předplatné toho, co skutečně využíváte.
3) Optimalizace nákladů na IT zdroje
Již kombinovaný hybridní model řešení firemních technologií dokáže výrazně snížit náklady na IT. Mnoho scénářů, jako jsou například nástupy a odchody zaměstnanců, bezpečnost dat, antivirová ochrana nebo přiřazování licencí, může být částečně nebo zcela automatizováno. Veškeré ovládání je navíc centralizováno z jednoho místa. Jednoduše, rychle, přehledně.
Zatímco tedy při využití plného on-premise řešení potřebujete mít firemní IT support, při využití hybridního řešení má vaše IT oddělení méně práce, protože o ostatní se postará podpora Microsoft Azure. Pokud přejdete zcela do cloudu, vše běží na modelu podpory Azure.
Přechod na cloudové řešení má managementu společnosti pomoci vyměnit kapitálové náklady za provozní. Na místo budování vlastního malého a drahého datového centra můžete mít vše, co potřebujete, za adekvátní operativní náklady tak, jak vám zrovna vyhovuje. Podle vývoje a aktuální situace firmy můžete měnit využití aplikací, služeb, počet uživatelů a jejich oprávnění. Organizace, které přešly na cloud, navíc již nemusí řešit odpisy hardwarových komponent, recyklaci, odprodej nebo drahý upgrade.
Společnost Microsoft samozřejmě chápe, že úplný přechod do cloudu nemusí být pro každou společnost vhodný. Právě v těchto případech pomůže hybridní scénář, kdy část infrastruktury zůstává „doma“ a u vybraných oblastí je využíváno funkcionalit cloudového řešení.
A co vy? Jak je na tom vaše podnikové ERP nebo CRM? Pomůžeme vám vylepšovat, inovovat a ušetřit. Zeptejte se nás, jak nejlépe využít výhod Dynamics 365. Sdělte nám, co přibližně hledáte nebo nás kontaktujte přímo.
Pracujeme i pro váš byznys.